רשלנות רפואית

אלפי מקרים של רשלנות רפואית מתגלים בישראל כל הזמן, מסקר שנערך עולה כי חברות הביטוח ומשרד הבריאות משלמים מעל רבע מיליארד שקל מידי שנה כפיצוי על רשלנות רפואית. לעיתים כשכבר מאוחר מדי כדי להציל את החולים. בעת האחרונה אנו עדים לריבוי מקרי רשלנות רפואית אשר נגרמת מאבחון וטיפול לקויים היכולים לגרום לפגיעה עצבית, כאבים כרוניים או פגיעה בבריאות.

באילו מקרים ניתן למצוא רשלנות רפואית ?

רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי במספר רבדים, כדוגמת רשלנות בביצוע ניתוחים, רשלנות עקב איחור באבחון, רשלנות רפואית בניהול לידה ובמעקב הריון, רשלנות של רופא שיניים, רשלנות בניתוחים פלסטיים וכיו"ב. טיפול רפואי רשלני עלול לגרום לנכות קשה, להחמרה של המצב הקיים, לעוגמת נפש, כאב וסבל, לאובדן כושר עבודה ואף להביא למותו של המטופל.

תביעת רשלנות הרפואית, בדרך כלל, מוגשת כנגד רופא, קופת חולים, בית חולים וכיו"ב ע"י עו"ד רשלנות רפואית, עקב נזק פיסי או נפשי שנגרם למטופל עקב חריגה מהסטנדרט הרפואי המקובל בעת מתן הטיפול הרפואי.

לא כל מחלה שנתגלתה או פגיעה פיזית או נפשית במהלך טיפול רפואי מקימה זכות לפיצוי בגין רשלנות רפואית. כדי שתהיה זכות לפיצוי יש להוכיח כי הייתה התרשלות בטיפול הרפואי, כי נגרם נזק וכי קיים קשר סיבתי בין הטיפול הרשלני לבין הנזק שנגרם.

תפקידו של הרופא איננו מסתיים בהענקת הטיפול בלבד, ועל כתפיו מונחת האחריות כלפי המטופל החל מאבחון המחלה, בחירת ההליך הרפואי המתאים ביותר, מעקב אחר הטיפול והבדיקות, תשומת לב להליך להתאוששות לאחר הטיפול וכו'. על כל רופא חלות חובות כלפי מטופליו.
במקרה שחובות אלה אינם מיושמים כראוי, יש סיכוי כי מדובר ברשלנות רפואית.

שיעור הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית
בקביעת שיעור הפיצויים בתביעות של רשלנות רפואית בית המשפט פועל בדרך כלל לפי העיקרון המנחה של "השבת המצב לקדמותו", כלומר מתן פיצויי לנפגע על מנת להעמידו במצב שהיה נתון אילולא ההליך הרפואי הרשלני.

במסגרת זו בית המשפט נותן דעתו על דרגת הנכות והיקף ההגבלה, טיפולים עתידיים, הפסד השתכרות (לפי דוקטרינת השנים האבודות), גילו של המטופל, מצבו הכלכלי, עוגמת נפש, כאב וסבל, הוצאות בגין התאמת דיור וכיו"ב.
יודגש כל מקרה הוא ייחודי ועומד בפני עצמו ולכן לא ניתן להצביע על כלל אצבע אחיד בקשר לשיעור הנכות שייקבע כמו גם לסכום הפיצויים שייפסקו.

יחד עם זאת, ניתן לציין במקרים בהם הרשלנות הרפואית גרמה לנזקים בלתי הפיכים קשים כדוגמת מומים אצל ילוד, קיצור תוחלת חיים, אי גילוי גידולים, הפסדי השתכרות, נכות קבועה, מוות הפיצויים ינועו בדרך כלל בין מאות אלפי ₪ למיליוני ₪ וזאת בהתאם למשתנים נוספים כגון גיל, עיסוק, מצב סוציו-אקונומי ועוד.

מדדים להצלחה בתביעת רשלנות רפואית
אחד המדדים הקריטיים להצלחה בתביעת רשלנות רפואית היא מתן חוות דעת רפואית מקיפה על ידי רופאים המומחים בתחום הרשלנות הנטענת שבה נקבע כי אכן הייתה רשלנות רפואית בטיפול שהוענק לתובע, ומהו היקף הנזק שנגרם לו, בעלי ניסיון והכרות עם המערכת המשפטית-רפואית. מדובר בדרך כלל במנהלי מחלקות אשר עובדים קבוע כנותני שירות ללקוחות משרדנו.

יובל מור עו"ד מומחה לרשלנות רפואית
למשרד עו"ד יובל מור מאגר רופאים מומחים בעלי שם הפועלים בקשרי עבודה מקצועיים לקבלת חוות דעת מקיפות ומקצועיות המסייעות לצוות המשרד לפצח ולנצח את התביעה בשל כך. אם אתם מחפשים עורך דין רשלנות רפואית, עו"ד יובל מור מנוסה בטיפול בנושא של תביעות רשלנות רפואית, שומע מהלקוח את הסיפור בגינו הוא טוען כי נפגע מרשלנות רפואית ולאחר מכן אוסף מהגורמים השונים את החומר הרפואי הדרוש ובוחן, בהתייעצות עם מומחים, האם ניתן להוכיח רשלנות רפואית במקרה זה. במידה והתשובה חיובית, עו"ד מור מפנה את הלקוח למומחה רפואי לשם גיבוש חוות דעת ומנהל הליך משפטי עד לקבלת פיצוי בגין אירוע הרשלנות.

רק עו"ד המומחה לרשלנות רפואית יוכל לעמוד על זכויותיכם ולהביא למימוש הזכויות.