תביעות נגד המוסד לביטוח לאומי

מטרתו הסוציאלית של החוק לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הוא המוסד האחראי על מימוש רוב הזכויות החברתיות במדינת ישראל, על פי רוב בדרך של תשלומים אך גם ע"י מתן שירות בפועל (כמו במקרים של סיעוד).
המוסד לביטוח לאומי נחשב עמוד תווך למדניות החברתית בארץ, במטרה לקיים חברה המבוססת על אדני צדק, על שוויון ודאגה לנזקק. מטרתו של חוק הביטוח הלאומי היא להעניק "ביטוח סוציאלי כולל" לתושבי המדינה, ביטוח מפני אבטלה/ תאונה/ אובדן הכנסה/ נכות/ זקנה/ יתמות ושכול וכד'.

חוק הביטוח הלאומי, בפרקים השונים שלו, מסדיר את הביטוחים השונים. כך, כשנוצר מצב של נזקקות, חוק הביטוח הלאומי מספק אמצעי קיום ושירותים לאוכלוסיות החלשות הזקוקות להם, ולמי שנקלע למצוקה, על מנת שבתקופות הקשות יהיה להם אמצעי קיום מינימלי שיאפשר להם לחיות בכבוד.
לא מדובר רק באינטרס של אותו פרט שזקוק לתמיכה הזו אלא באינטרס שלנו כחברה וכמדינת רווחה.

בהבדל מביטוח מסחרי, הביטוח הסוציאלי מכח חוק הביטוח הלאומי – מעניק ביטוח זהה לכלל תושבי המדינה, מעין רשת בטחון סוציאלית המבוססת על עזרה הדדית בין קבוצות שונות באוכלוסייה.

עם זאת, למרות מהותו הסוציאלית, המציאות מגלה כי תביעות מול המוסד אינן פשוטות כלל וכלל. נזקקים ונפגעים רבים נאלצים לא רק למלא טפסים מורכבים, אלא גם להופיע ולטעון בפני וועדות רפואיות החוקרות אותם ועורכות להם בדיקות לעיתים לא קלות. עד גמר ההליך עוברים חודשים רבים ולעיתים אף שנים.

הצורך בעורך דין בעת הגשת הבקשה למימוש זכויות וקבלת גמלאות מביטוח לאומי הוא צורך בסיסי ואיננו מותרות. המקרים הרבים עליהם אתם שומעים בתקשורת בהם אזרחים נאבקו על קבלת זכויות מול הביטוח הלאומי, הם הוכחה לכך שאין סיכוי לניהול הליך משפטי מול הביטוח הלאומי ללא עורך דין מומחה בתחום.

תקנות וחוקי הביטוח הלאומי הינם רבים ומסורבלים ומשתנים כמעט מדי שנה. רק עו"ד אשר מבין בחוקי הביטוח לאומי, בקי ומנוסה שמתמצא בחקיקה ובפסיקה הענפה והמורכבת של הביטוח לאומי יכול לסייע לך לזכות בתביעה. יישום החוקים והתקנות הנוגעות לביטוח לאומי והפרשנות לכך, הם עניין משפטי מובהק שרק עורך דין התמחה בנושא, יכול להשיג לתובע את מלוא זכויותיו ולהיאבק על כך בערכאות המשפטיות הנדרשות.

הפרוצדורה בהגשת תביעה נגד הביטוח לאומי
אם אתה חושב לתבוע את המוסד לביטוח הלאומי חשוב שתדע כי הצעד הראשון למימוש זכויות ולקבלת פיצוי, גמלה או מענק מהמוסד לביטוח לאומי, מתחיל בהגשת תביעה. בין אם מדובר בתאונת עבודה, נכות כללית או זמנית, מחלת מקצוע או כל דרישה אחרת.
כל שנה, מוגשות אלפי תביעות ביטוח לאומי, העוברות דרך מנגנון בירוקרטי והליכים מורכבים עד שמתקבלת החלטה. ייצוג משפטי ע"י עורך דין מנוסה ובקיא בשאלות המשפטיות העולות מן התביעה, יעלה במידה ניכרת את סיכויי הצלחתה.
מאחר ומדובר בנושאים שונים שבהם עוסק הביטוח הלאומי, הליך התביעה שונה מנושא לנושא. הדברים המשותפים הם: איסוף והכנת חומר התביעה כולל מסמכים מרשויות שונות, חוות דעת רפואיות, תלושי משכורת ועוד. לכן, חשוב לפנות לעו"ד מומחה לביטוח לאומי מיד בתחילת התהליך כדי לקבל ייעוץ מתאים בהכנת תיק התביעה.

אין ספק כי בכדי למצות את הזכויות בביטוח הלאומי בצורה הטובה ביותר נדרשת נכונות, אך לא פחות חשוב נדרש גם ידע, הכנה נכונה וליווי צמוד. הדבר חשוב במיוחד בהופעה בפני הוועדות הרפואיות שם אני נמצא יחד אתכם, דואג ומוודא כי כל זכויותיכם מתממשות.

אנו ממליץ לכם לפנות אלי בנושא ולהתייעץ עמי – וזאת ללא כל תשלום או התחייבות מראש. אני כאן בשבילכם